Fakta o zásnubních prstenech

Při vybírání zásnubního prstenu byste měli znát alespoň základní fakta o jejich historii a použití. Přečtěte si několik následujích informací.

Zvyk darování a přijímání prstenů pochází již z dob před více než 4800 lety, kdy se prsteny nosily jako ukazatele náboženského příslušenství.

Tradičním místem pro navléknutí svatebního prstenu je prsteníček. Tento obyčej pochází z 16. století, kdy Tudorovci věřili, že prsteníčkem prochází žíla spojená přímo se srdcem. Tradice se uchovala dodnes - prsten na prsteníčku levé ruky znamená, že nositel má vážný vztah.

Muži obvykle nosí těžší a větší prsteny než ženy. Těžké prsteny jsou vyráběny z platiny, wolframu nebo zlata, lehčí potom například ze stříbra. Nejběžnějším materiálem je však stále zlato - ať už bílé nebo klasické žluté.

Před výměnou svatebních prtenů, muž obvykle daruje ženě zásnubní prsten, kterým symbolizuje svoji lásku ke své vyvolené. Také ji tímto gestem slibuje oddanost do budoucna, což ztvrdí slibem při svatebním obřadu.

Tradice zásnubních prstenů pochází z roku 1477, kdy arcivévoda Maximillian z Rakouska daroval Marii Burgundské prsten osazený diamantem na důkaz své lásky.

Tradice uvádí, že za zásnubní prsten by měl muž utratit jeden až dva měsíční platy, avšak samozřejmě záleží na okolnostech a finančních možnostech žadatele o ruku. Ne každý si může dovolit takovou investici, především ve svých 20-30 letech (kdy se obvykle žádá o ruku). Velmi slušný zásnubní prsten lze koupit již od cca 5000,-Kč, a to i s malým pravým diamantem.

Moderní zásnubní prsteny nabízejí mnohé možnosti tvaru a zdobného osazení. Zásnubní prsten je tradičně vybírán mužem, avšak moderním trendem se stává společný výběr. Velmi populární je také výber kamínku k osazení podle měsíce narození pro štěstí.


Bílé zlato

Pokud vás zajímá, jak vlastně bílé zlato vzniká, a proč se vůbec nazývá zlato, když rozhodně nemá zlatou barvu, pak čtěte dál. Bílé zlato je skutečně zlato, pouze dojde k příměsy dalších kovů, což způsobí změnu barvy a některých vlastností. Zásnubní prsteny z bílého zlata přitahují svými estetickými vlastnostmi stále více lidi a pomalu vytlačují popularitu klasických prstenů ze zlata žlutého.


Prsteny s diamanty

Ve škole nás všechny učili, že diamant je nejtvrdším přírodním minerálem na Zemi. Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která vzniká za vysokých teplot a tlaků v zemské kůře. Šperkaři využívají diamanty pro jejich mysteriózní krásu a průzračnost. Aby však estetické vlastnosti co nejlépe vynikly, je potřeba diamanty nejprve pracně brousit. Nejběžnějším brusem je tzv. briliantový. S tím se obvykle setkáte právě u zásnubních prstenů.